La taifas!!

Информация о пользователе

Привет, Гость! Войдите или зарегистрируйтесь.


Вы здесь » La taifas!! » Здоровье/Sănătate » Despre fumat


Despre fumat

Сообщений 1 страница 30 из 67

1

Fumatul este un viciu care are la bază obişnuinţa, factorii sociali şi dependenţa fizică. Cercetările recente au demonstrat că dependenţa de tutun este mai gravă decât cea de alcool, atinge nivelul dependenţei de droguri.
Fumatul are rol în etiologia multor boli:
- Ateroscleroza şi manifestările acesteia: cardiopatia ischemică, infarctul miocardic, infarctul cerebral şi renal, arteriopatia obliterantă a membrelor, hipertensiunea arterială.
- Afecţiuni pulmonare: bronşită cronică, bronhopneumopatie obstructivă cronică (BPOC).
- Tumori maligne: cancer bronhopulmonar, laringian, al cavităţii bucale, al vezicii urinare, pancreatic, gastric, rectal.
- Fumatul în timpul sarcinii cauzează daune fătului.
Renunţarea la fumat poate fi încurajată prin mai multe metode. Stabilirea zilei renunţării, renunţarea bruscă, exerciţiu fizic, schimbarea obiceiurilor legate de fumat şi unele medicamente pot fi de mare folos.

Eu em fumat 5 Ani :( Dupa asa un un staj in fumat e cam greau să-l leşi,dar eu am putut...Am 5 luni de cînd nu fumez...

LĂSAŢI FUMATU...EL UCIDE

0

2

Blin de cind nu am intrat pe aici  ! :( am intelesc ca va intilniti pe 14 februarie ,dar din pakate nu am sa fiu ! Duminika blin a duc inapoi la invatzatura !MDea ! Si referitor la fumat ,stiu ca am incercat si mai nu mi-am varsat  :bad: si matzele ! :)) Da inca ce am incercat ...... ! Am luat tutun curat si l-am pus in gazeta (asta la bunici ) ! Si puteai sa ghicesti ceea ce am mincat la prinz ! :D:))) Si de atunci nu mai incerc si nici nu vreau !  :bb:

0

3

[`XP` написал(а):

]ca va intilniti pe 14 februarie

nu, pe 17 februarie ;)

0

4

Eu kind eram mic am fumat :) vreo 6 luni ! sa spun ca mare problema sa lashi.... nu e..... asta treb vointa ! Acum fumzi numai la sarbatori shi numai Tigari BUne de elita ;) sau Tigrile ;)

0

5

Wiz_ingerashul da care-i sensul ca fumezi de sarbatori?? nu conteaza tigari de elita sau nu...oricum dauneaza enorm!!

0

6

AnGeL nu cum eu sa-ti lamuresc??? :D nu eaca cind imi este vesel fumezi shi eu o Tigara ! :D nu fumezi temp ! Daca sa comparam temp sau Kent ap tempul dauneaza mult mai mult ! daca fumezi fumeaza ceva bun :) inteelegi ? Eu socot o data in luna sa fumezi asta nu-i fumat astai tak.... bolotsvo ! :D

0

7

Wiz_ingerashul oricum nu m-ai convins :D azi oleaca, miine oleaca si ai sa te intrebi care e cauza problemelor tale de sanatate...toate tigarile dauneaza, nu-i nici o exceptie

0

8

AnGeL написал(а):

Wiz_ingerashul oricum nu m-ai convins  azi oleaca, miine oleaca si ai sa te intrebi care e cauza problemelor tale de sanatate...toate tigarile dauneaza, nu-i nici o exceptie

daca spui ! :D

0

9

pai ce sa va spun eu fumez de 4 ani... fumez nu din cauza ca sa par mai... ca ceilaltsi. Fumez din cauza ca am nevoie de efectul nicotinei in organizm...

0

10

Knopca_86 написал(а):

am nevoie de efectul nicotinei in organizm...

shi care-i el ? :)

0

11

Knopca_86 написал(а):

Fumez din cauza ca am nevoie de efectul nicotinei in organizm...

la tine e alta problema...dar restul ?? care e cauza ca fumeaza?

0

12

AnGeL написал(а):

care-i sensul ca fumezi de sarbatori?? nu conteaza tigari de elita sau nu...oricum dauneaza enorm!!

Irina,tu respiri mai multe gaze si tutun decit cineva fumeaza o data in luna !Asta practic nu dauneaza !

Kent ,tigara de elita ? :D

sau tu de gavane ai in vedere ???

eu tot imi permit sa fumez o tigara in luna si nu depind de tigara !

la noi in clasa fumau aproape toti,acum au mai ramas vrio 3 fumatori,daca au vointsa poti scapa de depindere de tigari !

Fumatul Dauneaza Grav Sanatatii Dumneavoastre !

:cool:

0

13

Da desigur el dauneaza sanatatii..dar..este un dar....fumatorii kred k pot sa inteleaga...e o dependenta...tari intraiurea...s incepe asa ku joaka..tipa s arati k eshty cel mai pipetz din kampanie daq fumez..dar ku timpul..devine o deprindere...pe care o poti depasi daq vreai desigur...si ai vointsa...pe unii ajuta fumatul kind sunt in depresie...cel putin unii asa cred...eu din aceasta cauza am inceput sa fumez...nushty da  lumea poate sa-mi spui k tipa nu ajuta...k tat asta ..ii kkat...da nushty eu parq oleaq altfel ma simt...putin...poate ma amagesk singur pe mine de asta imi dau seama...sunt deacord ku Wiz k poti s fumezi de sarbatori si tigari de elita:) imi place fumul de tigara ku vseakie prifkusuri:))....Wiz da daq sarbatorile sunt in fiecare zi sau peste una:) devinim dependentsi de asta...Eu nu am fumat multisor timp...kam vreo 9-10 luni am in vedere zi la zi..dar akum am inceput anul nou ku o deprindere..recunosk tare intraiurea...

0

14

s fumez nuni plashi..... am fumat di vrio kiteva ori ku nishte oameni... amu nu mai ies ku ei.... da kitiodat ini vini gindu"da shiar shi dak..." sh pi urm ma linishtesk.... la mini mama fumeaz di vreo 10 ani.... sh nu poati lasa.... e dsishi k nu poati... da prosta park las shap s inerveaz sh iar.... da asta ladna.... nii gavana nuni plashi..... kalianu ini plashi di frukti.... eu am intseles k nu dauneaz.....

0

15

Ghen4ik написал(а):

Kent ,tigara de elita

eu am comparat Kent cu temp shi logik ka kent e mai buna ! Dar gavana sa shtii E MULT MAI daunataore pentru sanateta dekit 100 de tigari :D

Ghen4ik написал(а):

e o dependenta

nu cred ca e o dependenta asha de grava....asta-i mai mult o privi4ki ! eu nui cred cind oamenii spun ca vreau sa las shi nu pot.... Nu vrei asta-i mai principal :D hehe !!!

0

16

Wiz_ingerashul написал(а):

nu cred ca e o dependenta asha de grava....

da vseotaki ii dependentsa...grava nu kum e ea :) :)...:)

0

17

Ghen4ik написал(а):

da vseotaki ii dependentsa...grava nu kum e ea

eu am avut in vedere nu e un lucru de care Nu ai putea sa te dezici !

0

18

Wiz_ingerashul
Stii ai puterea..da akum in anii tineretii..la noi sub konstiintsa s invirte..k iaq daq fumez ma linistesc bla bla bla :))
sin4er eu daq is inervat sh fumez..oleaq ma simt altfel...parq ma ajuta s ma kalmez..asta tot ii pisihika noastra...tat asta ii bred polnii...noi putem..da eu akum daq sincer nu vreu s ma dezbaier de privi4ka asta
kit o sa traiesk pe pamint..sh asa nu am de trait mult..:) treb s fac di tati...:) aproape de toate :))

0

19

Oo eaca asta-i raspuns bun ! :)) totul este in psihika noastra in subconshtientul nostru ! :)

0

20

Wiz_ingerashul
dap ;) :)
ggg...trec pin asa ceva...sh iaq sh am trintito:) ggg

0

21

... Eu tot curnesc citeodata.... sh simt ca ni se ofilesc plaminii .. atveciayu... de fugit repde ... alerg ..na ... ca ... greu mar ajunge cineva....da iac rezistenta ... deam... nu pre.... sh iac ieri am fumat o tigara winston ligts.... sh mai nam borit in trolic... ma inadusheam.... la mine organismu nu prineste nicotina.... caroce ... numa dac la vo sinica ceva ,,, ap nu simt ... da daca asa... ap .... nu pot...

0

22

Igorash
Treb tsigari de elita:) ggg
daq nu primeste asta e ok...la mine no fost asa s nu primeaska>:)

0

23

Ghen4ik написал(а):

Treb tsigari de elita:) ggg

tu te rizi ! dar eu serios spun ! daca fumezi, fumeaza ceva Bun, daca bei bea ceva bun shi asha mai departe :)

0

24

Wiz_ingerashul
Serios sh eu...mujiku...da e ceva bun..daq te otrajeshty ap ku sheva bun mkar:) :)
Eu is tot de parerea asta ;) o viatsa traiesk..idi znai mor mine..sh nam insherkat nika in viatsa asta...:)))))))))))

0

25

Cine stie preturile la :

Davidoff
Rothmans International
Dunhil International
Murati
Ambasador
Kent Silver
Virginia Slims One

imi trebuie urjent !!!!

multumesc anticipat !

0

26

Мр. Пушыстик
Kit de urgent iti trebuie?
Amuj vad daq ceva gasesk....

Отредактировано Ghen4ik (2007-02-10 10:46:29)

0

27

Voi spunetsi nishtemarci de tsigari mari shi pompoase dar cine fumeaza cu adevat shtie gustul tutunului curat... nimeni nu a fost la bunica shi nu a gasit nishte frunze de tutun? pai sa va spun eu... leam usct, leam fariitsat shi leam infoliat in gazeta... pai sa va spun ca nimic nu poate sa se compare cu tutunul curat fumat la un apus de soare. Voi spunetsi ca fumatul у daunator dar nu fumatul у daunator ci substantsile cu care tutunul este prelucrat... daca cineva a aflat procedura prelucrarii intselege despre ce spun eu... tutunul se prelucreaza cu substantse kimice, toxice pentru ( tipa ) curatsa de microbi care dauneaza.

0

28

:)

nu stiu,nus amator de tigari,si daca o sa incerc no sa vad difirentsa ! :))))

mie imi trebu preturile nu ca sa le fumez ci sa stiu,vreau sa incerc ceva ! :)

0

29

Knopca_86
Am nimerit sh eu peste tutun..de la bunici..eram mititel atunshi..am tushit vreo jiumate de zi:)))
ggg

0

30

Ghen4ik
cel putsin ai aflat cei asta=)))

0


Вы здесь » La taifas!! » Здоровье/Sănătate » Despre fumat