La taifas!!

Информация о пользователе

Привет, Гость! Войдите или зарегистрируйтесь.


Вы здесь » La taifas!! » News/Новости/Noutăţi » Politica


Politica

Сообщений 31 страница 58 из 58

31

♪♥LUSYK♥♪ написал(а):

din kontra ei vad kum e akolo shi incearka kitushi de putzin sa-shi aranjeze viatza normal shi aici.....(

:yes: aga ... da-da ! eu tot sustzin aceasta idee

0

32

Onyx_ написал(а):

aga ... da-da ! eu tot sustzin aceasta idee

kone4no .. a6e 6i trebuie sa fie ....

0

33

♪♥LUSYK♥♪ написал(а):

a6e 6i trebuie sa fie ....

ap asha shi este  ^_^  makar ceva pozitiv in tot asta ...

0

34

Onyx_ написал(а):

ap asha shi este    makar ceva pozitiv in tot asta ...

:yes: mai sunt 6i alte lukruri pozitive .. pur 6i simplu nu totzi le vad ....

0

35

Rusia riscă să piardă încrederea partenerilor în procesul de reglementare a diferendului transnistrean

Federaţia Rusă riscă să piardă definitiv încrederea părţilorimplicate în procesul de negocieri în format "5+2" pentru reglementarea diferendului transnistrean, după declaraţiile recente ale pretinsului ministru de externe al regiunii Valerii Liţkai, care afirmă că ar avea acces la corespondenţa diplomatică a Preşedintelui rus Vladimir Putin, relatează MOLDPRES.
Această este concluzia unui comentariu politic difuzat astăzi de agenţia Basa press, care citează interviul lui Liţkai acordat agenţiei ruse de presă Regnum. Potrivit autorilor, afirmaţia făcută de funcţionarul de la Tiraspol poate provoca un scandal de talie internaţională, deoarece Liţkai lasă să se înţeleagă că ar fi citit scrisorile pe care Preşedintele Moldovei Vladimir Voronin le expedia omologului său rus în timpul negocierilor pe marginea "memorandumului Kozak".
Potrivit autorilor, "accesul la corespondenţa şi discuţiile telefonice ale şefilor de stat este limitat, de aceea scrisorile lui Vladimir Voronin puteau fi transmise administraţiei de la Tiraspol doar de persoane apropiate Preşedintelui rus". Totodată, în comentariul citat se aminteşte că interviul lui Liţkai a fost difuzat de o agenţie controlată de Modest Kolerov, şeful direcţiei pentru relaţii interregionale şi culturale cu ţările străine a administraţiei Preşedintelui Federaţiei Ruse şi "sponsor politic al regimului de la Tiraspol". În context, se menţionează posibilitatea transmiterii corespondenţei preşedinţilor prin intermediari.
Acest incident, potrivit autorilor, pune la îndoială capacitatea autorităţilor ruse de a păstra siguranţa corespondenţei diplomatice. Totodată, "nu se poate afirma cu certitudine că Valerii Liţkai a admis intenţionat scurgerea de informaţie, lăsînd să se înţeleagă că regimul transnistrean deţine surse în administraţia lui Vladimir Putin cu acces nelimitat la informaţii secrete, inclusiv la corespondenţa personală a şefului statului", se mai menţionează în comentariul citat.
În aceeaşi ordine de idei, autorul se întreabă cît de bine informat este Preşedintele rus şi dacă "sponsorii politici ai regimului transnistrean" nu filtrează corespondenţa lui Putin.
Potrivit agenţiei citate, evoluţiile din ultimul timp în procesul de negocieri ar putea fi compromise de declaraţiile scandaloase ale lui Liţkai, iar negocierile în format extins vor fi afectate de suspiciunile pe care le trezeşte eventuala scurgere de informaţie. "Rusia, în calitate de garant al reglementării, întodeauna a declarat public despre obiectivitatea şi echidistanţa sa. Acum însă, suspiciunile că partea rusă ar transmite Tiraspolului toată informaţia confidenţială despre negocieri, pot duce la pierderea încrederii în Moscova din partea celorlalţi participanţi la procesul de negocieri", se mai arată în comentariul citat.

0

36

Wiz_ingerashul написал(а):

mdeeeee asta ma shokat... blin de ce toti politici noshtri cred ca UE are nevoie de noi, sau ca Rominia are nevoie de shmatul ista de pamint ?  Care Europa ???? noi suntem Candidati IN Candidati la intrarea in Europa... haha ! in orice caz Europa ne da bani dar problema este unde ei se duc ? in urmatorii 5 ani UE va investi 25 de miliarde de de euro in Romini shi Bulgaria asta 12,5 pe fiecare shi undeva 2,4 miliarde pe an ! Moldova primeshte anual aproape 1,3 mlrd $ asta de 2 ori mia putin dar noi suntem shi mai mici shi populatia la noi e mai mica  trebu sa ne ghindim nu la intrarea in Europa dar la calea cea mai buna sa solutionam problemele interne.... daca sociatatea ii hrenovaia normal ca shi politici o sa fie hrenovie... karo4e UE nu o s-a ne scape !

Incearca sa gandesti global...nu trebuie sa faci aprecieri numai avand in vedere ceea ce se vede la tine peste geam.
Nu ash zice ca societatea e hrenovaia....din societatea asta fac parte si eu si familia mea si prietenii mei!!!
Ti-as recomanda sa te informezi si din alte surse decat Moldova 1 si OPT :) ...mai citeste oleaka de istorie,politika,economie

Отредактировано deniska (2007-01-21 01:49:01)

0

37

Wiz_ingerashul написал(а):

MD e plna de oameni... lenoshi... asta-i drept 100% aici este d elucru cu carul.... dar peste hoatre se lucreaza numai cele mai NEprestigioase profesii... shi + la asta mai sunt shi rsikuri.... aici se poate de fakut mult mau multi bani decit peste hotare... daca shtii cum

te contrazici singurintr-o singura propozitie trimiti 2 mesaje opuse:moldovenii sunt lenesi(ceea ce eu nu cred...si ti-o pot demonstra) si moldovenii lucreaza peste hotare.(oamenii lenesi stau acasa si nu fac nimik...dar moldovenii umbla prin lume si isi cauta de lukru..e si normal mai bine platit)

0

38

Wiz_ingerashul написал(а):

e ushor.... se numeshte cupi/pradai !

ca sa incepi o afacere trebuie sa ai niste bani.....+trebuie sa ai sustinere de la stat...
aprpopo tu ai vreo afacere???

0

39

deniska написал(а):

Incearca sa gandesti global...nu trebuie sa faci aprecieri numai avand in vedere ceea ce se vede la tine peste geam.
Nu ash zice ca societatea e hrenovaia....din societatea asta fac parte si eu si familia mea si prietenii mei!!!
Ti-as recomanda sa te informezi si din alte surse decat Moldova 1 si OPT  ...mai citeste oleaka de istorie,politika,economie

mde.... Vezi ca eu tot fak parte din societate... dar parerea despre o societate se face nu din faptele  a unui individ ci a  societetii in intregime sau a majoritatii ei ... Tu shi familia ta sunteti o minoritatea ca shi familia mea... dar asta nu inseamna ca majoritatea sunt ca noi... din pacate...

deniska написал(а):

din alte surse decat Moldova 1 si OPT  ...mai citeste oleaka de istorie,politika,economie

imi place cum spui.... tu de unde shtii ce eu citesc shi ce privesk ???
Sa citesc Istoria... haha unul din obiectele mele preferate.... dar sa shtii ca Istoria este vizunia unui om la evenimentele epocii pe care o descrie.... shi nu poti sa fii 100% precis ca ceea ce citeshti e corect....
Politica.... da ash citi.... dar ce sa citesc ?? Memoarele lui Eltin sau a lui Klinton sau a lui Vorornin... sau sa citesc sau  doctrina Comunismului sau a Democratiei ?|sau Constitutia RM ??? deja am fakut-o shi continui sa ma informezi... Aici ar trebui tu sa te informezi mai bine de cine sunt shi ce citesc ce privesk.... shi asha mai departe....
Economia.... haha shi inka o data ha...... :D aici nici nu ai ce citi situatie e rea shi nimeni nu vede o eshire :) poka :D

deniska написал(а):

te contrazici singurintr-o singura propozitie trimiti 2 mesaje opuse:moldovenii sunt lenesi(ceea ce eu nu cred...si ti-o pot demonstra) si moldovenii lucreaza peste hotare.(oamenii lenesi stau acasa si nu fac nimik...dar moldovenii umbla prin lume si isi cauta de lukru..e si normal mai bine platit)

S-a cauti unde e mai ushor nu te face harnic.... s-a abandonezi lucrul cind este greu eu socot lenevie shi tradare... parerea mea !

deniska написал(а):

ca sa incepi o afacere trebuie sa ai niste bani.....+trebuie sa ai sustinere de la stat...
aprpopo tu ai vreo afacere???

Ca sa ai bani trebu sa-i cauti :) in tara la noi sunt bani shi se poate de fakut bani numa sa shtii cum, sa shtiila cine sa te adresezi cum sa te adresezi... inak important sa shtii ce sa faci cu banii...
Sustinere de la stat.... asta cum ? S-a shtii ca la noi in Tara este mai ushor sa faci buissness decit spre exemplu in Germania...

deniska написал(а):

aprpopo tu ai vreo afacere???

da am... dar mai intii treb s-a ne lamurim ce-i asta o afacere ?? :D poti sa-mi spui ce ai avut in vedere ?

Отредактировано Wiz_ingerashul (2007-01-21 21:29:10)

0

40

Wiz_ingerashul написал(а):

S-a cauti unde e mai ushor nu te face harnic.... s-a abandonezi lucrul cind este greu eu socot lenevie shi tradare... parerea mea !

omenii de peste hotare nu kauta mai ushor ...
sau tu kiar krezi k lor le e u6or ? te insheli da tareeeeeeeee

0

41

♪♥LUSYK♥♪ написал(а):

omenii de peste hotare nu kauta mai ushor ...
sau tu kiar krezi k lor le e u6or ? te insheli da tareeeeeeeee

Sunt de akord!!!!!!!!  :)

0

42

♪♥LUSYK♥♪ написал(а):

omenii de peste hotare nu kauta mai ushor ...
sau tu kiar krezi k lor le e u6or ? te insheli da tareeeeeeeee

Pei de ce ei pleaca ? De ce aici nu lucreaza un meneger shi primeshte 350 $ dar pleaca acolo shi lucreaza dadaca (spala kik*tul dupa un batrin) shi primeshte 1000$ ambele lucruri sunt grele dar sa fii un meneger este mai prrestigios decit o dadaca cum credeti ? chiar daca primeshti 350 $ lunar....

0

43

Wiz_ingerashul написал(а):

Pei de ce ei pleaca ? De ce aici nu lucreaza un meneger shi primeshte 350 $ dar pleaca acolo shi lucreaza dadaca (spala kik*tul dupa un batrin) shi primeshte 1000$ ambele lucruri sunt grele dar sa fii un meneger este mai prrestigios decit o dadaca cum credeti ? chiar daca primeshti 350 $ lunar....

wiz .. da totzi oamenii au salariul de 350 $?
haha... in md ashe salariu kam nu pre am intilnit...
da kum vezi tu asha lukru ku 500 lei  pe luna , kind un kelner 6i  prime6te de la 100$ in sus ...
asta nu e viatza ....
6i de-ar fi sa alegi in md ku 300 $ sau peste hotare ku 1000$ kum krezi ce s-ar alege ?

Wiz_ingerashul написал(а):

shi lucreaza dadaca (spala kik*tul dupa un batrin)

sunt 6i alte  posturi in afara de asta ... deam asta depinde 6i de persoana...

0

44

♪♥LUSYK♥♪ написал(а):

wiz .. da totzi oamenii au salariul de 350 $?

nu toti.... dar ca sa-l ai treb a lucrezi shi sa inveti ceva....

♪♥LUSYK♥♪ написал(а):

haha... in md ashe salariu kam nu pre am intilnit...

a zrea.....

♪♥LUSYK♥♪ написал(а):

da kum vezi tu asha lukru ku 500 lei  pe luna , kind un kelner 6i  prime6te de la 100$ in sus ...
asta nu e viatza ....

da shinii vinovat ? numa nu spune ca statul..... deschideti job.md sau joblist,md sau hr.md shi uitativa KIT de lucru !!!

♪♥LUSYK♥♪ написал(а):

6i de-ar fi sa alegi in md ku 300 $ sau peste hotare ku 1000$ kum krezi ce s-ar alege ?

md cu 300$ pentruca aici 300$ asta ca acolo 1000$ prosta oamenii nu inteleg :) acolo numai tigarile costa 4 euro :D

♪♥LUSYK♥♪ написал(а):

sunt 6i alte  posturi in afara de asta ... deam asta depinde 6i de persoana...

da cine o sa angajeze la asha posturi ??? ei se folosesc de noi... moldovenii fak acolo cel mai murdar lucru... italienii nu vor sa fak +ei cred ca putin le pltesc.... dar ai noshtrii fuuuug repede :)

0

45

Wiz_ingerashul написал(а):

nu toti.... dar ca sa-l ai treb a lucrezi shi sa inveti ceva....

ei  hai lasA ... 6tii kitzi oameni ku studii is peste hotare ? kiar 6i aceeashi profesori .. sa u6i ... ei tipa n-au studii .. ?

Wiz_ingerashul написал(а):

deschideti job.md sau joblist,md sau hr.md shi uitativa KIT de lucru !!!

ei da akolo multe 6i poate sa skrie ... :( mai ales kindm erge vorba de salarii logik k o sa infle cifrele dar kind o sa lukrezi shi nu o sa vezi ceea ce era skris ... se incep  vseakie atmazki ....

Wiz_ingerashul написал(а):

md cu 300$ pentruca aici 300$ asta ca acolo 1000$ prosta oamenii nu inteleg

nu kiar a6a - pt noi shi nu deatita k nu intelegem asta ...

Wiz_ingerashul написал(а):

da cine o sa angajeze la asha posturi ??? ei se folosesc de noi... moldovenii fak acolo cel mai murdar lucru

lukreaza 6i italienii la posturile kare TU AI in vedere , doar k noi nici nu ne iteresam

wiz zrea tu atita kritici md-venii de peste hotare  shi zrea tu zici k md-venii is le noshi shi vashe tot ce skrii ....
mai reflekta putzin ....

0

46

♪♥LUSYK♥♪ написал(а):

wiz zrea tu atita kritici md-venii de peste hotare  shi zrea tu zici k md-venii is le noshi shi vashe tot ce skrii ....
mai reflekta putzin ....

1.de ce zrea ?
2.Am reflektat mult shi reflect.... dar parera inka nu miam scimbat-o
3. Eu tot sunt Moldovan ! :)
4. Eu mai bine kritik societatea shi Moldovanul decit STATUL cum o fak toti... Statul nu e vinovat, vinovati sunt oamenii... shi nici un preshedinte parlament dictator (Stalin, Gitler, etc.) nu vor scoate tara din ki*at daca oamenii nu se vor apuca de treaba... Nici macar un mlrd de $ nu o vor face.... tak 4to sorry eu voi kritika mult shi bine... daca vrei poti sa ma kontrazici.... sunt deschis pentru orice parere :)

0

47

Wiz_ingerashul написал(а):

1.de ce zrea ?

deatits k zrea ....
tu makar ai vrb ku un om kare e plekat la munka peste hotare ... de ce , pentru ce ,
iaq sa le spui lor ceea ce ai skris aici shi ea se vor ride krede-ma .....

ei kr4....
shi eu tot vreu s ma duk nu in IT shi nu  la

Wiz_ingerashul написал(а):

lucreaza dadaca (spala kik*tul dupa un batrin)

da poliube vreu sa plek ...
shi ce... eu is lenoasa sau nu mai shtiu ce akolo ?
pur 6i  simplu akum  nu am terminat studiile shi aici orikum orice-ash lukra o sa am un salariu la kare mama mai bine mi-i da ea banii eshtea dekit sa  imblu sa lukrez hz  shi akolo...
da eu nu vreau sa mi-i deie ea ... eu vreu singura ...

Отредактировано ♪♥LUSYK♥♪ (2007-01-24 12:28:41)

0

48

♪♥LUSYK♥♪ написал(а):

tu makar ai vrb ku un om kare e plekat la munka peste hotare ... de ce , pentru ce ,

da am vorbit.... shi 4iot no ris ei cind leam spus ce cred....
Eu cind vorbeam de plecat peste hotare eu nu vorbeam de invatatura eu vorbeam de lucru... Toti spun ca acolo este mai ushor... Shi toti spun ca se vor intoarce... dar din pacate tare putin se intorc... Uita de tot :( este foarte trist cind te duci prin sate shi vezi numai batrini, este foarte trist cind nr de NUNTI in molodva a scazut de 3 ori... Este foarte trist cind se nashte un copil in 2 zile... Asta va duce ca poporul nostru va muri...
Recent RM a vizitat un milionar(Unul dintre directorii Fondatiei SOROS) shi el a spus : "Voi nu shtiti ce comoara aveti... peste 30 de ani aici nu va fi NICI UN MOLODOVAN" Eu socot ca asta-i trist.... iata de ce eu critic.... shi voi critica...

0

49

Shtitsi mie mult miau placut cuvintele profesorului meu de economie shi istorie "Politica shi banii sunt cele mai murdare lucruri din lume... shi еще су se leaga de ele se risipeshte ca mormanele de nisip" eu cred ca nu face sa itsi pierzi timpul shi creeri pe asha lucruri. Shi apoi oare nu voi trebuie sa shtitsi ca Republica Moldova e o spalatorie mare de bani din Russia, oare nu voi sa shtitsi ca tsara у condusa у oameni coruptsi shi cre voi sa construiasca imperii ilegale pe bietsii tsarani?...
asta у cam tot ce am vrut sa spun....

Отредактировано Knopca_86 (2007-01-24 14:52:47)

0

50

Wiz_ingerashul написал(а):

Eu cind vorbeam de plecat peste hotare eu nu vorbeam de invatatura eu vorbeam de lucru...

eu tot  n ude invatzatura vrb
k de invatzat - invatz aici  ....

Wiz_ingerashul написал(а):

"Voi nu shtiti ce comoara aveti... peste 30 de ani aici nu va fi NICI UN MOLODOVAN" Eu socot ca asta-i trist.... iata de ce eu critic.... shi voi critica...

wiz  daq tie iti place viatza de aici , pai krede-ma k cei kare is  peste hotare , 6i kind vin inkoa .. nu shtiu kum  mai repede sa plece inapoi ...
is de akord k e trist dar asta e realitatea

0

51

♪♥LUSYK♥♪ написал(а):

wiz  daq tie iti place viatza de aici , pai krede-ma k cei kare is  peste hotare , 6i kind vin inkoa .. nu shtiu kum  mai repede sa plece inapoi ...
is de akord k e trist dar asta e realitatea

Viata aici nu e spuerba dar plecind precis nu o facem mai buna...
lana proehali poliubomu ramin singur aici shi inapoi nu va primesc... eaca asha !!! :D   :banned:

0

52

Wiz_ingerashul написал(а):

lana proehali poliubomu ramin singur aici shi inapoi nu va primesc... eaca asha !!!

eei :D
lasa jalea :D

0

53

Wiz yob tvoi zanagu... cine daca nu tu sa shtii cit de frumoasa shi luminata e viatsa in moldova

0

54

Knopca_86 написал(а):

Wiz yob tvoi zanagu... cine daca nu tu sa shtii cit de frumoasa shi luminata e viatsa in moldova

da da !! :) eu shtiu !!! shi pe tine te invati !!! :))

0

55

Wiz pe mine nu treb tu shtii eu shtiu viatsa asta ca nimeni altcineva...

0

56

Knopca_86 написал(а):

Wiz pe mine nu treb tu shtii eu shtiu viatsa asta ca nimeni altcineva...

da da.... dar pine la mine mai ai :D

0

57

pai eu nus polnii..... optimist ca tine

0

58

Knopca_86 написал(а):

pai eu nus polnii..... optimist ca tine

:rofl:

shi seiros ? kiar eshti asha de .....optimist ?

0


Вы здесь » La taifas!! » News/Новости/Noutăţi » Politica