La taifas!!

Информация о пользователе

Привет, Гость! Войдите или зарегистрируйтесь.


Вы здесь » La taifas!! » Здоровье/Sănătate » Reactii alergice la medicamente


Reactii alergice la medicamente

Сообщений 1 страница 11 из 11

1

Reactiile alergice sunt rezultatul unei sensibilitati excesive la substante care in mod normal sunt inofensive.

Factori care produc alergii

Febra fanului cauzata de polenul primaverii este o reactie alergica comuna, blanda, indurate de multe persoane, dar intepaturile de insecte, alergiile alimentare si cele medicamentoase sunt de nedorit, reactiile fiind cateodata severe.

Nici un medicament nu este fara risc in ceea ce priveste provocarea de reactii alergice. Aici se includ medicamentele cumparate din farmacie cat si cele eliberate cu reteta.

Sansele de a experimenta o reactie alergica la un medicament tind sa cresca in functie de cantitatea consumata cat si timpul in care medicamentul respectiv a fost luat.

Asta nu inseamna ca oricine a luat un medicament destul de des este destinat sa dezvolte o reactie alergica la el. Majoritatea oamenilor nu au parte de asa ceva. Dar cum o reactie alergica este serioasa, trebuie sa fii constienta de acest lucru si de semnele ce anunta aceasta alergie.

Medicamente asociate cu aparitia alergiilor

Antibioticele sunt pe locul unu in lista reactiilor alergice severe. Doar penicilina a provocat aproximativ 600 de decese pe an. Alte medicamente asociate cu reactiile alergice sunt aspirina si ibuprofenul, ca de asemenea si medicamentele pentru hipertensiune, cele ce trateaza epilepsia si insulina.

0

2

Am un prieten care are alergie de la aspirina.. si doamne fereste ce ii de strasnic.... cind ai febra mare..sta cu saptaminile bolnav... dac bea aspirina i se infla organele interne.. piele... vabshe  mai inscurt no comment... de dinsu.

Cine si la ce are alergie? si ce face in caz ca sa intimplat sa apara reactia?

0

3

Igorash написал(а):

Cine si la ce are alergie? si ce face in caz ca sa intimplat sa apara reactia?

da poate s nu komentez niq ?
da lan... iaq eu tot is tare alergika .... shi 6i s va spun .. nici nu 6tiu konkret de la ce  ggg
3 medici diferitzi , 3 opinii diferite... itp ... :)

0

4

♪♥LUSYK♥♪ написал(а):

3 medici diferitzi , 3 opinii diferite

ba chiar mai multe :D un medic poate sa-si schimbe parerea de vrio citeva ori! treci aparate care iti arata cu exaccitate la care produs esti alergica ;)

0

5

AnGeL написал(а):

treci aparate care iti arata cu exaccitate la care produs esti alergica

aga.... am fkut ashe analiza ....
vashe ni-o ieshit k is alergika shi la orez,grecika..... asta k sa nu mai spun de frukte :D
a6a k daq m-ash konduce dupa analizele astea a lor , tipa tre s manink pesmetzi ku ceai fara zahar toata viatza ? :bad:

Отредактировано ♪♥LUSYK♥♪ (2007-01-12 08:10:05)

0

6

eu iara am alergie :dance:

shi iaq o dat dzeu shi am spalit de la ce

0

7

a igorash mai bine skriai tema prosta reaktziile alergice ... k nu numa de la medikamente potzi kapata o alergie :)

0

8

Alergie po-ti kapata de la mai multi faktori , dar acei kare nu au avut niceodata alergie de la nimik , naprimer eu , mii bine shi asha nu-mi trebuie vseakie alergii :)

0

9

ReDBull написал(а):

dar acei kare nu au avut niceodata alergie de la nimik

shi eu pina in klasa a 10 n-am shtiut ce-i asta alergia :)
da akum matinka  o sa ma fak prafesar ku kite shtiu eu :D

ReDBull написал(а):

mii bine shi asha nu-mi trebuie vseakie alergii

logik ... kui ele trebuiesk ... :(

0

10

♪♥LUSYK♥♪ написал(а):

da akum matinka  o sa ma fak prafesar ku kite shtiu eu

Interesant ce asha de mult pot sa afli despre ea  ?

0

11

redbull
a zrea tu spui asha ....
pe tine prosta nu te intereseaza , pt k nu o ai ...
da alergia nu apare din POD ..  daq ai o alergie , inseamna k ceva pe undeva ne to ....
ea prosta itzi da de shtire k tre' sa  mai meergi pe la medici ...
serios ..

0


Вы здесь » La taifas!! » Здоровье/Sănătate » Reactii alergice la medicamente